Legenda nazdar!

Nazdar! Pozdrav všetkých slovanistov už od nepamäti.. Ale poznáte jeho (ne)skutočnú históriu?

Oficiálnym pozdravom belasých sa podľa našich informácií stal 3. mája 1919 – v deň vzniku ŠK Slovan. Už od jeho vzniku bolo NAZDAR charakteristické pozdravenie v slovanistických kruhoch. Nielen pre hráčov či trénerov, ale aj fanúšikov, sympantizantov alebo ďalších ľudí z okolia s belasým srdcom. Podľa informácií zo starých archívov pamätníkov, už hráči prvého družstva 1. ČS ŠK Bratislava sa počas zápasov na ihrisku ešte v starej Petržalke týmto pozdravom zdravili v šatni aj mimo nej. Bohužiaľ už nikto z pamätnikov tejto doby nežije, aby nám potvrdil pravdivosť tejto informácie. Starí fanúškovia v klobúkoch sa už na staručkom Tehelnom poli a v preplnených električkách zdravili týmto klasickým bratislavským pozdravom dlhé desaťročia.

Významným momentom pre pozdrav NAZDAR bol zisk Pohára víťazov pohárov proti FC Barcelona v Bazileji v roku 1969. V tomto čase sa ešte viac rozšíril tento pozdrav a ľudia v Bratislave začínali takmer každý rozhovor takto: „Nazdar! Tak čo hovoríš na našich? Dobre to natreli tej Barcelone, všakže?“ Po tomto veľkom úspechu sa NAZDAR šíril už aj do všetkých kútov Slovenska, kde sa takisto nachádzali skupiny verných slovanistov a všetci svorne na znak úcty k tomuto i ďalším úspechom pokračovali v tradícii pozdravu.

NAZDAR údajne hojne pretrval aj počas 70-tych rokov, keď sa pod zisk titulu Majstra Európy pričinili najviac zo všetkých práve hráči a tréner Slovanu. Samozrejme nie náhodou – aj oni totiž vraj používali NAZDAR ako ich pozdrav. Po malom úpadku a mierne slabšom období sa NAZDAR opäť ujal na začiatku 90-tych rokov a hneď priniesol zaslúžené ovocie – federálny titul, 4 slovenské tituly a 3 víťazstvá v Slovenskom pohári. Z rohov všetkých ulíc sa vtedy taktiež nieslo: „Nazdááár“.

Z dôveryhodného zdroja sa nám donieslo, že aj mnoho z legiend ŠK Slovan používalo taktiež pozdrav NAZDAR a koluje legenda, že takto vraj pozdravila aj jedna z najväčších postáv histórie Tehelného poľa po prestupe svojich nových spoluhráčov v šatni Realu Madrid!!!

V súčasnosti zažíva pozdrav svoje renesančné obdobie a znova patrí medzi základné črty slovanistov. A aj všetkých mladých slovanistov! Takže športu zdar a Slovanu NAZDAR!

Partneri

Platinoví partneri:

ERIDEN & PARTNERS

Generálni partneri:

EUCOS - priemyselné stavby Lucka

Reklamní partneri:

FutbalTour.sk
4sports media Zeleninári
Fotolab

Najbližší zápas

  • Žiadne udalosti

Kalendár Akcií

<< Apr 2024 >>
PUSŠPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Slovan TV

Facebook