Aktuality  |  3. 1. 2014

FUTBAL 1234 – 2. ročník turnaja

no alt

V priebehu prvých troch decembrových nedieľ (1., 8. a 15.12.) sa v Športovej hale PKO uskutočnil zaujímavý halový turnaj pod názvom Futbal 1234. Jednalo sa už o 2. ročník tohto mládežníckeho turnaja, [...]

V priebehu prvých troch decembrových nedieľ (1., 8. a 15.12.) sa v Športovej hale PKO uskutočnil zaujímavý halový turnaj pod názvom Futbal 1234. Jednalo sa už o 2. ročník tohto mládežníckeho turnaja, zameraného najmä na individuálne schopnosti a techniku hráčov. Tomu zodpovedali aj netradičné pravidlá.
Každý zápas trval 28 minút, počas prvých piatich minút boli na ihrisku prítomní len brankári a po jednom hráčovi z každého tímu. Po odohratí 5 minút sa rovnakú dobu hralo s dvoma hráčmi na oboch stranách. V čase 10 – 15 min. na ihrisku zápolili traja hráči a od pätnástej minúty až do konca zápasu (tzn. 13 minút) sa hralo už v tradičnom formáte 4 na 4.
Aj napriek počiatočným nedokonalostiam v pravidlách, sa tieto napokon ustálili, a bezproblémov si na ne zvykli ako rozhodcovia tak aj samotní hráči a počas priebehu zápasov bolo napríklad zakázané prihrávať brankárovi a striedalo sa hokejovým spôsobom. Najmä počas bojov jeden proti jednému a dvaja na dvoch sme mohli sledovať výbornú technickú vybavenosť mladých talentov slovenského futbalu. Turnaj bol rozdelený na dve kategórie a to U14 a U15.
V nedeľu, 1. 12., sa odohrali zápasy A-skupiny. Počas úvodného nástupu sa sa mladým hráčom prihovoril aj prvý z ambasádorov turnaja, najlepší strelec v histórii slovenskej reprezentácie, Róbert Vittek! 31-ročný útočník ŠK Slovan Bratislava chlapcom porozprával o začiatkoch svojej futbalovej kariéry, o zlomoch v živote futbalistu a aj o sebazaprení, ktorým musí každý úspešný športovec prejsť. Počas zápasov Robo rozdal podpisy a vyjadril podporu celému podujatiu.
V A-skupine sa v oboch kategóriách stretli mládežnícke výbery klubov ŠK Slovan Bratislava, ŠTK Šamorín a FC Petržalka 1898. V oboch kategóriách jasne dominoval bratislavský Slovan, vyrovnanejšie už však prebiehali zápasy medzi Petržalkou a Šamorínom. Po tuhých bojoch do play-off postúpili v kategórii do 14 rokov ŠK Slovan a FC Petržalka a spomedzi pätnásťročných ŠK Slovan a mužstvo ŠTK Šamorín
Presne o týždeň turnaj pokračoval zápasmi B-skupiny. V tej medzi sebou súperili výbery FC Spartak Trnava, FMK Karlova Ves a ŠK Žolík Malacky. Tentoraz sa počas úvodného nástupu mladíkom prihováral Ladislav Pecko, bývalý výborný obranca Slovanu i reprezentácie, tréner mužstva z Tehelného pola i prešovského Tatranu. Pre hráčov mohol byť jeho príhovor o to zaujímavejší a motivačnejší, nakoľko Laco aktuálne trénuje úspešný reprezentačný výber U17. Hráči dostali rady, ako zvládnuť ťažký prechod do seniorského futbalu, či ako zaujať reprezentačných koučov.
Počas zápasov sa ukázala väčšia futbalová vyspelosť hráčov z Trnavy, no zahanbiť sa nenechali ani mladíci z Karlovky a Malaciek. Po napínavých dueloch do play-off nakoniec postúpili v kategórii U14 hráči trnavského Spartaku a Malaciek, v kategórii U15 mužstvá Spartaku Trnava a Karlovej Vsi.
15. decembra nadišiel čas zrovnať si sily v bojoch o medailové pozície. Ako prvé sa odohrali semifinálové zápasy kategórie U14, v ktorých si celkom jednoznačne poradil Slovan s Malackami v pomere 10:3 a Spartak Trnava zdolal Petržalku výsledkom 3:1. Medzi 15-ročnými boli semifinálové zápasy tiež viac menej jednoznačné. Slovan porazil Karlovu Ves 9:2 a Trnava deklasovala Šamorín 16:1. Viac vyrovnané boli zápasy o tretie miesto, kde sa v kategórii do 14 rokov stretli Petržalka a Malacky. Výsledok bol po odohratí riadneho hracieho času nerozhodný 4:4. Nasledovali samostatné nájazdy od polovice ihriska, lopta musela byť stále v pohybe a hráč mal len jednu možnosť na zakončenie. Petržalčanom sa podarilo dopraviť loptu do siete 2 krát, hráčom z Malaciek ani raz. Bronzovú pozíciu medzi štrnásťročnými teda obsadili hráči FC Petržalka 1898. Zápas o tretie miesto U15 bol tiež mimoriadne vyrovnaný. Duel medzi Karlovou Vsou a Šamorínom bol zamotaný až do samého konca. Možno o trocha viac futbalového šťastia stálo pri mladíkoch zo Šamorína a Karlovu Ves zdolali výsledkom 5:4 a obsadili tretie miesto.
Nasledovali finálové zápasy. V oboch kategóriách sa do finále prebojovali výbery ŠK Slovan Bratislava a FC Spartak Trnava. Najväčšie slovenské derby teda nasledovalo dva krát po sebe! Zápas štrnásťročných priniesol výborné futbalové okamihy a Slovan zaslúžene zvíťazil 5:1. Hráči sa ani dlho nestihli tešiť a už na ihrisku bojovali ich o rok starší spoluhráči. Finálový zápas kategórie U15 mal všetko, prečo sa oplatí chodiť na futbal. Futbalové umenie, bojovnosť, nasadenie a v neposlednom rade emócie a túžba vyhrať. Vedenia sa počas hry 1 na 1 ujal Spartak, no netrvalo dlho a Slovan otočil na 2:1. Celý zápas sa niesol ako je už v derby zvykom, vo veľmi emotívnom duchu, necelú minútu pred koncom bol stav nerozhodný 4:4. Po tom, čo sa jeden z mladých Trnavčanov pošmykol, sa dostali belasí do brejku a skórovali. Na jednej strane vybuchol gejzír radosti, na druhej však bolo vidno aj slzy. Slovan si záverečnú polminútu ustrážil vedenie a mohol sa tešiť z celkového triumfu.
Po poslednom zápase nasledoval nástup všetkých tímov, zhodnotenie turnaja a odovzdávanie cien. Ceny odovzdával Karol Mészároš, útočník ŠK Slovan Bratislava a člen reprezentačného tímu Slovenska do 21 rokov. Udelené boli ceny pre všetky zúčastnené mužstvá v oboch kategóriách, ale aj individuálne ocenenia pre najlepšieho hráča, strelca a brankára.